Wyjazd do Norwegii

Wyjazd do Norwegii

W okresie od 8 do 10 września, grupa 9 osób z powiatu wąbrzeskiego wyjechała na wyjazd studyjny do Norwegii, który zorganizowany został dzięki partnerstwu z organizacją IODHR Norway. 

Uczestnikami wyjazdu byli przedstawiciele samorządów uczniowskich ze szkół partnerskich wraz z opiekunami, a także członkowie stowarzyszenia SMGP. Wyjazd do Oslo był niezwykle inspirujący, dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje system edukacji w Norwegii, który zaczyna się i kończy na samorządności uczniów. Nasz norweski opiekun uświadomił nam, że samorządność w ich szkołach jest czymś tak naturalnym, jak choćby oddychanie. Uczniowie w Norweskich szkołach od najmłodszych lat uczeni są brania odpowiedzialności za to, jak wygląda ich życie w szkole. Jeżeli coś chcą zmienić, zwracają się ze swoimi pomysłami do rady rodziców oraz nauczyciel, dyskutują, wspólnie szukają rozwiązań, tworzą banki pomysłów. 

Z wizyty studyjnej zabraliśmy ze sobą także motto: „Ikke stress”, które zaprasza do pozytywnego podejścia do życia, bez stresu, który zabija nasz naturalny apetyt na rozwój.